"Dopóki żyje na świecie choćby jeden człowiek, który nie zna Jezusa Chrystusa nie wolno Ci spocząć" bł. Franciszek od Krzyża, Założyciel Salwatorianów

niedziela

III NIEDZIELA WIELKANOCNA

O G Ł O S Z E N I A   P A R A F I A L N E

I INTENCJE MSZALNE 

III NIEDZIELA WIELKANOCNA

Patrząc z dzisiejszej perspektywy na narracje o życiu Pana Jezusa, nietrudno zauważyć, że ewangeliści nie spełniają współczesnych oczekiwań co do proporcji w opowiadaniu o życiu bohatera. Ewangelista Marek w ogóle nie jest zainteresowany opowiadaniem o narodzinach i dzieciństwie Zbawiciela. A każdy z czterech ewangelistów minimum jedną czwartą swego opowiadania poświęca trzem dniom życia Jezusa Chrystusa i Jego ukazywaniu się po zmartwychwstaniu. Ta obserwacja pozwala na założenie, że pierwsi odbiorcy i słuchacze orędzia o zbawczym dziele Chrystusa szukali uzasadnienia i zrozumienia, czym jest Eucharystia, na której się gromadzą, bo ona uobecniała i Wieczernik, i Golgotę, i pusty grób z tym, co potem nastąpiło.


 
 

piątek

Święte Triduum Paschalne

W Wielki Czwartek - Chrystus ustanowił Sakrament Eucharystii i Kapłaństwa. Zapraszamy wszystkich Parafian na uroczystą Mszę św. Wieczerzy Pańskiej o godz. 19:00 w kościele parafialnym w Bagnie. Nie będzie Liturgii Wielkiego Czwartku w kościołach filialnych. Po Mszy św. adoracja Pana Jezusa w Ciemnicy w Bagnie przez całą noc i dzień aż do liturgii Wielkiego Piątku.
Wielki Piątek - dzień męki i śmierci Jezusa. Adoracja Najśw. Sakramentu w Ciemnicy w Bagnie przez cały dzieńi. O godz. 14:00 zapraszamy na ostatnią Drogę Krzyżową w Bagnie, Godzięcinie i Wielkiej Lipie. Po nabożeństwie adoracja w tych kościołach. Liturgia Wielkiego Piątku rozpocznie się o godz. 19:00 w trzech kościołach. Po Liturgii adoracja przy Bożym Grobie do godz. 22:00. W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły - bez pokarmów mięsnych i alkoholu, oraz tylko jeden posiłek do syta i dwa mniejsze.

czwartek

TRIDUUM SACRUM

Największe misteria ludzkiego odkupienia sprawuje Kościół co roku począwszy od Mszy wieczornej Wielkiego Czwartku aż do Nieszporów Niedzieli Zmartwychwstania. Czas ten słusznie jest określany jako Triduum Chrystusa ukrzyżowanego, pogrzebanego i wskrzeszonego. Nazywa się go Triduum Paschalnym, ponieważ uobecnia się wtedy i uskutecznia misterium Paschy, to jest przejścia Pana z tego świata do Ojca. Przez sprawowanie tego misterium w znakach liturgicznych i sakramentalnych Kościół jednoczy się wewnętrznie z Chrystusem, swoim Oblubieńcem.
W ciągu dwóch pierwszych dni Triduum trwa święty post paschalny, kiedy to zgodnie z pierwotną tradycją Kościół pości, ponieważ "Oblubieniec został zabrany". Wszędzie należy zachowywać post i wstrzemięźliwość w Wielki Piątek Męki Pańskiej; doradza się, aby był on przedłużony także w Wielką Sobotę, tak by Kościół z uwznioślonym i otwartym duchem przeszedł do radości Niedzieli Zmartwychwstania.