"Dopóki żyje na świecie choćby jeden człowiek, który nie zna Jezusa Chrystusa nie wolno Ci spocząć" bł. Franciszek od Krzyża, Założyciel Salwatorianów

środa

Dla chętnych by służyć Jezusowi

DROGI MŁODY PRZYJACIELU!   Jeśli kochasz Pana Jezusa, to na pewno chcesz Go kochać jeszcze bardziej, chcesz Mu służyć całym swoim dzięcięcym sercem. Ale zastanawiasz się pewnie, jak mogłaby wyglądać ta służba? Możemy Ci podpowiedzieć!
   Otóż w naszej parafii służy Panu Jezusowi grupa ministrancka. Mogłbyś i Ty pomóc nam w wypełnianiu naszych obowiązków. Zasatanów się, porozmawiaj z rodzicami i przyjdź! Pan Jezus czeka na Ciebie, a razem z Nim i my. Możesz na razie tylko spróbować!!!
 Grupa ministrantów wraz z opiekunem – ks. Krzysztofem Spotkania odbędą się w następujących terminach:
W OSOLINIE – w ŚRODĘ - po Mszy św. wieczornej, czyli ok. godz. 17:30 (przyjazd na rowerach, po spotkaniu krótka przejażdżka i ognisko)W GODZIĘCINIE – w PIĄTEK o godzinie 16:15W WIELKIEJ LIPIE – w SOBOTĘ o godzinie 9:30W BAGNIE – w SOBOTĘ o godzinie 11:00
Zapraszamy chłopców od klasy II (mogą zostać aspirantami), oraz z klasy III i starszych (mogą zostać po krótszym czasie kandydatami)
Do Liturgicznej Służby Ołtarza możemy zapisać się również po Mszach św. w zakrystii poszczególnych kościołów albo zgłosić się z rodzicami do kancelarii parafialnej w Bagnie po Mszy św. wieczornej.
Do zobaczenia!                                             ks. Krzysztof JAGIEŁŁO SDS, opiekun LSO

niedziela

XXVI NIEDZIELA ZWYKŁA

Co myślicie? Jezus ciągle stawia pytania, zaprasza nas do myślenia. Przypowieści mają nieraz charakter prowokacji.
Nawrócenie zaczyna się od przebudowania świadomości, od nawrócenia myślenia. Mamy z tym kłopot, bo jesteśmy – jak faryzeusze – przywiązani do swoich koncepcji. Albo uciekamy od poważnego myślenia o życiu. A Bóg nie chce, żebyśmy żyli bezmyślnie. „Co myślicie?” – to zachęta do rozeznawania, czyli takiego myślenia o swoim życiu, które dokonuje wartościowania (co dobre, co złe) i kończy się decyzją (co zmieniam, w czym się umacniam, co odrzucam). Wiara oznacza życie rozumne?

Diecezjalne Spotkanie Młodych – Oleśnica 24.09.2011

W sobotę wzięliśmy udział w Diecezjalnym Spotkaniu Młodzieży w Oleśnicy. Były warsztaty, adoracja, Eucharystia, jedzonko i koncerty! Dla każdego coś dobrego! :-) A na sam koniec hod-dogi! :-) )
Zdjęcia!!!

środa

Czuwanie Fatimskie w Trzebini 17/18.09.2011

W nocy z 17 na 18 września ekipa z naszej parafii brała udział w Czuwaniu Fatimskim dla młodzieży w Trzebini koło Krakowa. Było mnóstwo radości we wspólnocie młodych z całej Polski, pełne szaleństwo na koncercie Maleo Reggae Rockers, sporo informacji i ciekawostek o Ruchu Młodzieży Salwatoriańskiej, Salwatoriańskim Ośrdku Powołań i Wolontariacie Misyjnym, potem czas modlitwy, adoracji, spowiedzi, uroczysta Eucharystia z procesją fatimską, no i szczęśliwi chooć ledwo żywi wróciliśmy do domków :-)
 

niedziela

XXV NIEDZIELA ZWYKŁA

„Posłał ich do winnicy”. Każdy człowiek ma jakąś winnicę, do której jest posłany przez Pana. Albo inaczej, każdy ma swoje miejsce w winnicy Gospodarza.

Czyli jakiś zestaw obowiązków, spraw, zadań do wykonania. „Poznajesz swoje powołanie po tym, jak ci ciąży” (Antoine de Saint Exupéry). I coś w tym jest. Nieraz dopada nas znużenie, zniechęcenie, apatia. Może pojawić się pokusa, by rzucić wszystko w diabły i spróbować czegoś innego. Co jest twoją winnicą? Czy widzisz sens swojej codziennej harówki? Czy dostrzegasz, że nad całością twoich spraw czuwa Gospodarz? Czy wierzysz, że twoje powołanie jest częścią Sprawy, większej niż własne marzenia, ambicje czy plany?

czwartek

Śluby zakonne i jubileusze w naszym kościele

Bezżenna czystość, ubóstwo i posłuszeństwo to esencja życia zakonnego. Dla przeciętnego człowieka takie świadome i dobrowolne zobowiązanie jest zaskakujące, a nawet niezrozumiałe. Czy rezygnując z możliwości swobodnego decydowania o swoim życiu, wyrzekając się dóbr materialnych oraz wybierając samotność można być szczęśliwym? Tak!
Dnia 8 września 2011 roku w Bagnie, w Święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, klerycy Wyższego Seminarium Duchownego Salwatorianów i bracia zakonni po raz pierwszy, kolejny i na wieki złożyli profesję zakonną, czyli śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. Uroczyste zobowiązania przyjął prowincjał ks. Piotr Filas, który przewodniczył Mszy Świętej i wygłosił okolicznościowe kazanie.
Pierwsze śluby złożyli nowicjusze, którzy dzień wcześniej zostali obłóczeni w habit zakonny: Krzysztof Konecko i Adrian Żądło
Wieczyste śluby zakonne złożyli:
Wojciech Czarnota, Dariusz Jasuba, Michał Gołębiowski, Tomasz Koza, Kamil Leszczyński, Przemysław Marszałek, Paweł Radziejewski, Jakub Trzópek, Robert Ufland, Hubert Vogel
Tradycją w polskiej prowincji jest świętowanie jubileuszów złożenia profesji zakonnej. W tym roku obchodzili je Czcigodni Jubilacji:
50-lecie: Ks. Benon Hojeński, Ks. Wojciech Kowalski, Ks. Henryk Matusik
25-lecie: Ks. Maciej Borowski, Ks. Grzegorz Oczoś, Ks. Ambroży Skorupa, Ks. Janusz Szmigielski, Ks. Zdzisław Tokarski, Ks. Mieczysław Tylutki, Ks. Andrzej Waśko, Ks. Leszek Witwicki.
Galeria zdjęć

niedziela

XXIV NIEDZIELA ZWYKŁA

Ile razy mam przebaczyć? Pytanie Piotra można zrozumieć na kilka sposobów. Może chodzić o sytuacje, w których ktoś wyrządza mi wielokrotnie krzywdę. Ale może chodzić też o to, że przebaczenie bywa procesem długotrwałym.
I trzeba wybaczać to samo wielokrotnie, może nawet codziennie, np. wtedy, gdy spotkam mojego krzywdziciela lub przypomina mi się wyrządzone zło. Przebaczyć niekoniecznie znaczy zapomnieć. Bywa tak, że skutki jakiejś krzywdy (np. rozwodu) są obecne już na zawsze. Wtedy wciąż na nowo trzeba odnawiać w sobie decyzję przebaczenia. Liczba 77 może być aluzją do biblijnej postaci Lameka, jedynego z potomków Kaina. Lamek deklarował, że gotów jest mścić się aż siedemdziesiąt siedem razy (Rdz 4,24). Logice zemsty Jezus przeciwstawia świat bezgranicznego przebaczenia. Zło zwyciężyć można tylko dobrem. Komu powinienem przebaczyć, kogo prosić o przebaczenie? Bliżej mi do Lameka czy do Jezusa? 

Zapraszamy na Fatimkę!

Zapraszamy Młodych ludzi z Parafii na Czuwanie Fatimskie dla młodzieży do Trzebini k/Krakowa. Odbędzie się ono w nocy z 17/18 września 2011 r.
Początek o godz. 15:00 koncertem zespołu MALEO REGGAE ROCKERS w planie sporo modlitwy, także zabawy i chrześcijańskiej radości w gronie młodych z różnych stron Polski.

Wyjazd w sobotę rano, powrót w niedzielę po południu. Koszt z przejazdem autobusem, pobytem i jedzeniem 50zł – dla młodzieży bierzmowanej z parafii i przygotowującej się do bierzmowania zniżka!! :)
Zgłoszenia tylko do wtorku!

czwartek

Najlepsi ministranci!

Tym razem, w okresie wakacyjnym, spośród wszystkich ministrantów naszej parafii najwięcej punktów zebrał Wojciech Kot z Wielkiej Lipy. Uzbierał 51 punktów !!!. Drugie miejsce tym razem zajął Jakub Krupa z Wielkiej Lipy 43 punkty, na trzecim miejscu uplasował się Michał Chodkowski z Bagna z 40 punktami na koncie. CONGRATULATIONS !!!
O nagrodach na najbliższych zbiórkach w tym tygodniu, w poszczególnych kościołach. ZAPRASZAM.
W poszczególnych kościołach zwyciężyli:
Bagno: Michał Chodkowski – 40 punktów
Godzięcin: Jacek Hawrylczak – 17 punktów
Osolin: Kamil Kurzeja – 23 punkty
Wielka Lipa: Wojciech Kot – 51 punktów
cały ranking można zobaczyć TUTAJ
POZDRAWIAM, do zobaczenia na najbliższych zbiórkach
Ks. Krzysztof Jagiełło SDS
Opiekun ministrantów i lektorów

niedziela

XXIII NIEDZIELA ZWYKŁA

Nie lubimy upominać. A jednak wobec zła, które czyni ktoś w moim otoczeniu, nie wolno przechodzić obojętnie, trzeba reagować. Upomnienie jest wyrazem miłości do człowieka, który popełnia zło. Celem jest „pozyskanie swego brata”, czyli jego nawrócenie.
Cóż by to byli za rodzice, nauczyciele, profesorowie, którzy by nie karcili swoich dzieci, uczniów, studentów itd. Upominanie nie ma dziś dobrej prasy. Uważa się, że to wtrącanie się w cudze sprawy, atakowanie wolności. Dlatego dla świętego spokoju wolimy często siedzieć cicho, mówimy sobie „to nie mój biznes”. Boimy się negatywnej reakcji upomnianego, ulegamy ideologii tolerancji sprowadzonej do przymusu akceptowania zła. Nie ma tolerancji wobec zła. Ewangelia uczy, że zło powinno zostać potępione po to, by ocalić człowieka przed potępieniem.

Dożynki 2011

W ostatnich dniach dniach dziękowaliśmy Pany Bogu za plony, zarówno za to, co zrodziło się na naszych polach, za to, co w sadach a także w ogródkach. Każdy z nas ma za co Bogu dziękować!
Pierwsze nasze dożynki, połączone z odpustem ku czci Matki Bożej Częstochowskiej, odbyły się w Wielkiej Lipie – 26 sierpnia 2011r, nastepnie 28 sierpnia w Osolinie i Bagnie, oraz 4 września dziękowaliśmy Bogu za udane żniwa w Godzięcinie.
Bóg zapłać za przygotowanie kościołów do Uroczystości, za dekoracje i piękne wieńce dożynkowe!
Zdjęcia wieńców dożynkowych