W dniach 19-22 lutego nasi ministranci i scholka bawili na zimowisku w Łęzycach k. Dusznik Zdroju. Było jak zawsze super, nawet załapaliśmy się na ostatnie chwile śniegu :)
Dziękujemy Parafianom za wsparcie!
Zdjęcia z zimowiska można obejrzeć TUTAJ
"Dopóki żyje na świecie choćby jeden człowiek, który nie zna Jezusa Chrystusa nie wolno Ci spocząć" bł. Franciszek od Krzyża, Założyciel Salwatorianów
niedziela
VII NIEDZIELA ZWYKŁA
„Nie stawiajcie oporu złemu”. To zdanie wyjęte z kontekstu może być źle zrozumiane. Na zło trzeba reagować, nie chodzi o pasywność. Rzecz w tym, jak postępować w sytuacji, w której zostanę zaatakowany przez czyjeś złe postępowanie.
Wyjaśnieniem jest kontekst. „Słyszeliście, że powiedziano: Oko za oko i ząb za ząb”. Ta zasada (tzw. prawo talionu) znana z Biblii, ale także z Kodeksu Hammurabiego, narzucała ograniczenie na odwet. Wysokość kary musiała odpowiadać ciężkości przestępstwa. Pan Jezus idzie znacznie dalej. Wzywa do całkowitego zrezygnowania z odwetu. „Jeśli cię kto uderzy w prawy policzek, nadstaw mu i drugi”. Policzek jest tu symbolem poniżenia kogoś. Nie odpowiadaj na zło złem, ale dobrem. Nie poniżaj tych, którzy ciebie poniżają. Sam Pan zrealizował tę zasadę w całej pełni na krzyżu. Na zło odpowiedział oddaniem już nie drugiego policzka, ale całego życia.
VI NIEDZIELA ZWYKŁA
Czytamy dziś w Ewangelii fragmenty tzw. Kazania na Górze, programowej mowy Pana Jezusa.
Mateusz przedstawia Go jako nowego Mojżesza, który przynosi nowe Prawo, nową Torę. Jezus podkreśla, że nie chodzi o odrzucenie Prawa Starego Przymierza, ale o jego wypełnienie. Skoro wypełnienie, dlatego mowa jest o większej sprawiedliwości. Ludzka sprawiedliwość zaś oznacza w Biblii nie tyle jedną cnotę, ile pewien ideał – całokształt moralnego życia poddanego Bożemu Prawu. Jezus wskazuje, że istotą sprawiedliwości nie jest czysto formalne posłuszeństwo przepisom, ale serce poddane Bogu. Nie chodzi wcale o lekceważenie zewnętrznych zachowań, ale o spójność. To, co na zewnątrz, musi się zgadzać z wnętrzem. Ostatecznie całe Boże Prawo streszcza się w przykazaniu miłości. A ta zaczyna się w sercu, ale wyraża się w konkretnych słowach, postawach, czynach itd.
V NIEDZIELA ZWYKŁA
Fragmenty Ewangelii odczytywane w liturgii są wyjęte z kontekstu. Dobrze jest przypomnieć, że zdania o soli i świetle dla świata padają w tzw. Kazaniu na Górze, zaraz po ośmiu błogosławieństwach.
To jakby pointa. Błogosławieństwa dają portret ucznia Jezusa. To drogowskazy, a zarazem obietnice, paradoksy, w których Boża logika przeciwstawiona jest logice tego świata. „Błogosławieni”, czyli szczęśliwi. Szczęśliwi z powodu Ewangelii są solą i światłem dla świata. Ludzie żyjący błogosławieństwami pokazują innym drogę, są żywym dowodem na życie szczęśliwe, na życie błogosławione. Uczeń Jezusa jest szczęśliwy nie tylko dla siebie, ale i dla innych. Moja świętość nigdy nie jest świętością tylko dla mnie, ale dla całej ziemi. Kiedy próbujesz żyć jak Jezus, stajesz się błogosławieństwem dla świata.
sobota
niedziela
IV NIEDZIELA ZWYKŁA - OFIAROWANIE PAŃSKIE
„Tak bowiem jest napisane w Prawie Pańskim”. Podobny zwrot powtarza się kilka razy.
Maryja i Józef postępują zgodnie z Prawem Mojżeszowym. Każda kobieta izraelska po urodzeniu dziecka miała obowiązek rytualnego oczyszczenia przez złożenie ofiary (Kpł 12,1-8). Ponadto należało wykupić pierworodnego syna, który był własnością Boga. „Gdy wypełnili wszystko według Prawa Pańskiego” – zauważa Łukasz. Maryja uczy nas, że wierność Bogu oznacza wypełnianie Prawa Bożego. A przecież właśnie Ona po zwiastowaniu mogłaby oczekiwać specjalnego traktowania. W gruncie rzeczy nie potrzebowała oczyszczenia po urodzeniu Jezusa. Ale pozostaje posłuszna Prawu. Skromna, prosta, uboga kobieta poddana Bogu. Nabożeństwo do Maryi oznacza nie tylko modlitwę, ale także Jej naśladowanie. Wraz z Józefem „wypełnili wszystko”. Słowo „wszystko” brzmi jak wyrzut sumienia. Czy jestem wierny Bożym przykazaniom, także prawu kościelnemu?
Subskrybuj:
Posty (Atom)