"Dopóki żyje na świecie choćby jeden człowiek, który nie zna Jezusa Chrystusa nie wolno Ci spocząć" bł. Franciszek od Krzyża, Założyciel Salwatorianów

niedziela

NIEDZIELA MIŁOSIERDZIA BOŻEGO

„Pokazał im ręce i bok”. Jezus pokazuje uczniom rany, bo to znak Jego tożsamości. Ukrzyżowany i zmartwychwstały – to jak awers i rewers tej samej Osoby. Zmartwychwstanie nie oznacza anulowania prawdy o krzyżu.
Ślady po nim są dowodem miłości aż po najwyższą cenę, miłości do końca. Można odczytać to także w ten sposób, że w wieczność zabierzemy ze sobą wszystkie „dowody” miłości do innych. To, co było w naszym życiu darem, co nas wiele kosztowało, co zostało wycierpiane dla innych, zostanie utrwalone na wieki. Życie po zmartwychwstaniu będzie inne, ale pozostanie jednak dalszym ciągiem mojej historii, moich miłości. Nie będzie już nowych ran, ale pozostaną ludzkie miłości oczyszczone, wypalone w ogniu Paschy Chrystusa.
 
 

sobota

Kanonizacja Jana Pawła II

W niedzielę 27 kwietnia, w Święto Miłosierdzia Bożego przeżywać będziemy uroczystość kanonizacji Jana Pawła II. Z tej okazji zapraszamy:

- w sobotę 26 kwietnia o godz. 21:00
 czuwanie z Janem Pawłem II - kościół parafialny

- w 
niedzielę 27 kwietnia o godz. 10:00 w kościele w Bagnie będziemy wspólnie przeżywać uroczystość kanonizacyjną oglądaną na dużym ekranie na żywo.
Suma rozpocznie się ok godz. 11:30. 

Msze św. w Godzięcinie i Wielkiej Lipie w przyszłą niedzielę będą o godz. 12:00 zamiast o 10:00.

Więcej o JP II, kanonizacji i wydarzeniach, z których warto skorzystać - www.jp2.wroclaw.pl/

niedziela

NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO

Maria Magdalena jest pierwsza przy grobie Jezusa w niedzielny poranek. Dlaczego właśnie ona? Może dlatego, że była pod krzyżem z Jezusem do końca. Jedno jest pewne – ona nadal Go kocha.
Miłość jest silniejsza niż śmierć. Maria przyszła dokończyć pogrzebowe obrzędy przerwane z powodu szabatu, ale ważniejsze jest to, że chce być blisko Jezusa, raz jeszcze pożegnać się z Nim, wypłakać się, wyżalić. Grób jest znakiem pamięci, ale także znakiem nadziei na życie w innym wymiarze. Dlatego Kościół nie popiera kremacji, ale zachęca do chowania ze czcią ciała ludzkiego. Nieraz ludzie przepadają bez wieści, giną na wojnie czy w lotniczych wypadkach – wtedy ich bliskim jest podwójnie ciężko, bo nie mają grobu, by tam pójść jak Maria Magdalena. Chodzimy na groby, bo kochamy nadal tych, którzy odeszli, tęsknimy za nimi. Nie godzimy się z ich śmiercią. I słusznie. Kto kocha, ten pragnie, by kochana osoba była zawsze blisko, by nie umarła, by żyła wiecznie. Tak samo działa miłość Boga. Ona też chce dać nam wieczność. I ona ma taką moc.
 
 
 

czwartek

Triduum w naszej Parafii

 Wielki Czwartek - Chrystus ustanowił Sakrament Eucharystii i Kapłaństwa. Zapraszamy wszystkich Parafian na szczególnie uroczystą Mszę św. Wieczerzy Pańskiej o godz. 18:00 w kościele parafialnym w Bagnie. Nie będzie Liturgii Wielkiego Czwartku w kościołach filialnych. Po Mszy św. adoracja Pana Jezusa w Ciemnicy w Bagnie do godz. 22:00
Wielki Piątek - dzień męki i śmierci Jezusa. Adoracja Najśw. Sakramentu w Ciemnicy w Bagnie od godz. 11:00. O godz. 15:00 zapraszamy na ostatnią Drogę Krzyżową w Bagnie, Godzięcinie i Wielkiej Lipie. Po nabożeństwie adoracja w tych kościołach. Liturgia Wielkiego Piątku rozpocznie się o godz. 18:00. Po Liturgii adoracja przy Bożym Grobie do godz. 22:00 W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły - bez pokarmów mięsnych i alkoholu, oraz tylko jeden posiłek do syta i dwa mniejsze.
Wielka Sobota - jest dniem przebywania Jezusa w Grobie. W Bagnie czuwanie przy Grobie Pańskim od godz. 11:00, a w Godzięcinie i Wielkiej Lipie od godz. 15:00. Proponowany plan adoracji w gablotach. W tym dniu tradycyjnie można poświęcić pokarmy na stół wielkanocny. Błogosławieństwo pokarmów odbędzie się w kościołach: w Bagnie, Godzięcinie i Wielkiej Lipie - o godz. 11:00 i 15:00, w kaplicy w Osolinie o godz. 10:00 i 12:00. O godz. 11:30 autobus będzie zbierał chętne osoby z Brzeźna, Osoli i Morzęcina Małego. Powrót z Osolina po święceniu pokarmów.
Zapraszamy na uroczystą Parafialną Liturgię Wigilii Paschalnej w Bagnie o godz. 22:00, w Wielkiej Lipie ceremonie Wielkiej Soboty dla dzieci i osób starszych będą o godz. 19:00, a w Godzięcinie o 21:00. Liturgię zakończymy procesją rezurekcyjną. W sobotę przynosimy świece, a w Bagnie też instrumenty: dzwonki, bębenki, tamburyna, grzechotki.
Niedzielę Wielkanocną nie będzie Mszy św. o godz. 8:30 w Bagnie i Godzięcinie. Natomiast w Osolinie zamiast Mszy św. o godz. 8:30 będzie Msza o godz. 10:00. Msze w Godzięcinie i w Wielkiej Lipie o godz. 10:00, oraz w Bagnie o 11:30 i 17:30 bez zmian. 
Poniedziałek Wielkanocny Msze św. jak w każdą niedzielę

niedziela

Rekolekcje Wielkopostne 6 - 9 kwietnia

Plan Rekolekcji
.
Audio z rekolekcji - ks. Stanisław Cyran:
Podziel się swoim świadectwem z rekolekcji - napisz, jak je przeżyłeś

NIEDZIELA PALMOWA - MĘKI PAŃSKIEJ

Wielki Tydzień otwiera Niedziela Palmowa. Nazwa tego dnia pochodzi od wprowadzonego w XI w. zwyczaju święcenia palm. Liturgia bowiem wspomina uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy, bezpośrednio poprzedzający Jego mękę i śmierć na krzyżu. Witające go tłumy rzucały na drogę płaszcze oraz gałązki, wołając: "Hosanna Synowi Dawidowemu". O uroczystym wjeździe Pana Jezusa do Jerozolimy piszą wszyscy czterej Ewangeliści. Samo to świadczy, jak wielką rangę przywiązują do tego wydarzenia z życia Jezusa Chrystusa.

Liturgia Niedzieli Palmowej jest rozpięta między dwoma momentami: radosną procesją z palmami oraz czytaniem - jako Ewangelii - Męki Pańskiej według jednego z trzech Ewangelistów synoptycznych: Mateusza, Marka lub Łukasza (Mękę Pańską wg św. Jana czyta się podczas liturgii Wielkiego Piątku). W ten sposób Kościół podkreśla, że triumf Chrystusa i Jego Ofiara są ze sobą nierozerwalnie związane.





 

V NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

„Choruje ten, którego ty kochasz”.

Dobrze jest mieć takie rodzeństwo, jakie miał Łazarz. Siostry zawiadamiają Jezusa o cierpieniu swojego brata. Kościół to moje siostry i bracia, którym jestem zawierzony. Nie zostawią mnie w chwili mojej choroby, upadku, zagubienia w grzechu, ale powiedzą o moim nieszczęściu Panu, ponieważ mają dostęp do Niego i wiedzą, że są kochani. To ja jestem Łazarzem. Jezus nie przestaje i mnie kochać, nawet jeśli wydaje mi się, że nie przychodzi z pomocą na czas. Mówi o mnie „przyjaciel”.
„Panie, gdybyś tu był, mój brat by nie umarł…” Słowa pełne bólu, pretensji, zawiedzionej miłości. Pan dotarł do Betanii o cztery dni za późno. Czy nie mamy często wrażenia, że Bóg się spóźnia, milczy, nie odpowiada na rozpaczliwe wołania o ratunek? czytaj całość